Plijesan u stanovima, naročito u kupaonicama, kuhinjama, dječjim i spavaćim sobama postaje sve veći problem. Najčešće se ne radi o problemu čistoće zidova, nego o mikroklimi prostorija. Mikroorganizmi se množe iza ormara, u kutovima zidova, ispod tapeta i svugdje gdje je vlažnost zraka dovoljno visoka. Za rast plijesni potrebni su vlaga, toplina i hranjiva organska podloga. Ovisno o temperaturi, odlučujući faktor je stupanj vlage u zraku. Relativna vlažnost zraka u unutarnjim prostorijama je najčešće između 40 i 60 %. Ukoliko je ta vrijednost konstantno iznad 70 %, postignuta je pretpostavka za razvoj plijesni. Plijesni rastu najčešće na mjestima gdje imamo nedovoljnu cirkulaciju zraka: u kutovima prostorija te iza namještaja koji je smješten uza zidove. Najproblematičnije su negrijane prostorije. U njima se stvara plijesan unatoč pojačanom provjetravanju. Nakon uklanjanja uzroka, daljnji rast plijesni najčešće se sprječava premazivanjem zidova i stropova premazima koji sadrže ekološki i zdravstveno prihvatljive fungicide, koji djeluju fungicidno i fungistatično kao što su Poliflor Fungistop i Poliflor Green boja za zid.

Kako bi uklanjanje plijesni bilo što uspješnije, prije sanacije je potrebno utvrditi i ukloniti uzrok stvaranja plijesni. Sanirati „hladne mostove“, pojačano grijati i provjetravati prostorije, omogućiti cirkulaciju zraka (odmaknuti namještaj od zidova). Zatim slijedite sljedeće korake:

Hodnik prije

Potreban materijal

Za uklanjanje vlage i plijesni sa zidova potrebni su vam : Chromos Poliflor Fungistop, Poliflor impregnacija za unutarnje i vanjske zidove, Poliflor Green boja za unutarnje zidove otporna na zidne plijesni, Poliflor kit za fino zaglađivanje unutarnjih zidova, krzneni valjci i kistovi različitih veličina, posuda za boju,  lopatica za nanošenje kit mase, brusna spužva ili brusni papir/mreža granulacije 180, špahtla, krep traka, zaštita za pod, zaštitna maska i rukavice.

Zaštita prostora

Dijelove zida koje ne želite obojiti, zaštitite krep trakom. Po potrebi radijatorske cijevi možete zaštiti krep trakom (ukoliko su hladne) ili aluminijskom folijom (ako su vruće). Pod prekrijte plastičnom zaštitnom folijom koju ste učvrstili krep trakom na rubovima.

Nanošenje poliflor fungistopa

Promućkajte pa otvorite Poliflor Fungistop te izlijte potrebnu količinu u posudu. Kistom nanesite Poliflor Fungistop na površinu tako da što bolje prodre u podlogu. Uloga otopine fungicidnog sredstva je da uništi spore plijesni duboko u porama podloge. Otopinom premažite i šire područje oko dijela zida zahvaćenog plijesni. Ostavite da se suši 12 sati. U težim slučajevima, postupak možete ponoviti kako bi bili sigurni da su plijesni potpuno uništene. Poliflor Fungistop uklanja plijesni, alge, lišajeve i bakterije sa starih zidnih premaza, žbuke, kamena i betona i duboko prodire u pore zida.

Uklanjanje plijesni

Nakon sušenja Poliflor Fungistopa mehanički ukloniti (ostrugati) crnilo/plijesan/lišajeve sa zida koristeći brusnu spužvu ili brusni papir/mrežu granulacije 180. Također potrebno je ukloniti sve labave dijelove zida a zatim zid ponovno lagano prebrusiti kako bi podloga bila što ujednačenija.

Nanošenje impregnacije

Potrebnu količinu Poliflor impregnacije izlijte u mjericu a zatim u posudu. Razrijedite impregnaciju sa čistom vodom u omjeru 1:3 (impregnacija : voda) i dobro promiješajte. Nanesite impregnaciju na zid kistom ili krznenim valjkom. Ostavite da se suši 4 – 5 sati.

Popravak oštećenja na zidu

Nanesite Poliflor kit na lopaticu i ispunite oštećenja i pukotine. Ukoliko se radi o dubljim oštećenjima i rupama, postupak ćete morati ponoviti nekoliko puta. Razdoblje sušenja između nanosa novih slojeva Poliflor kita neka bude minimalno 8 sati. Nakon što je kit suh, koristeći brusnu spužvu ili alternativno brusni papir ili brusnu mrežu granulacije 180, uklonite višak kita s površine i zagladite površinu. Svu prašinu i nečistoću sa zida uklonite vlažnom krpom a okolno područje u potpunosti očistite od prašine.

Priprema i nanos boje

Otvorite kanticu i dobro promiješajte Poliflor Green boju. Promiješanu boju izlijte u posudu za boju i  razrijedite je dodajući čistu vodu (5 – 10% volumno) te opet dobro promiješajte. Kistom koji ste umočili u boju prvo obojite kutove i rubove zida. Nakon toga krznenim valjkom obojite ravne površine. Nakon sušenja prvog premaza (4-6 sati) , ponovite postupak i nanesite drugi sloj boje.

Poliflor Green boja sprječava stvaranje plijesni kroz dulje vrijeme, površinska zaprljanja moguće je očistiti mokrom spužvom ili krpom, paropropusna je (omogućuje «disanje» zidova), odlično pokriva i daje površinama ujednačen mat izgled, tijekom ličenja i sušenja premaza oslobađa se osvježavajući voćni miris.

Zid nakon sanacije

#CHROMOSINSPIRIRA

Videozapis sa detaljno prikazanim postupkom obnove hodnika možete pogledati i na našem YouTube kanalu: